Miasto położone nad brzegiem Jeziorem Titicaca, liczące sobie ok. 100 tys. mieszkańców, zostało założone pod koniec XVII wieku i dzięki portowi oraz rybołówstwu dość szybko zaczęło się rozwijać i bogacić. Do dziś w Puno można podziwiać kilka dobrze zachowanych kościołów z okresy kolonizacji hiszpańskiej. Miasto jest także świetną bazą wypadową do dalszej eksploracji regionu oraz na rejsy po jeziorze. Puno znane jest także z bogatego życia kulturalnego oraz pielęgnowania dawnych tradycji – w szczególności tańca.
Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.