Położone na wysokości 2090-2400 m n.p.m., najsłynniejsze z inkaskich miast dowodzi potęgi i ogromnej wiedzy tej prekolumbijskiej cywilizacji. Do dziś toczą się spory co do przyczyn opustoszenia miasta. Tarasowo położone na andyjskich szczytach miasto to wspaniałe dzieło architektury będące jednym z siedmiu cudów świata. Najwspanialszą budowlą jest Świątynia Słońca pełniąca funkcję obserwatorium astronomicznego, zbudowana w taki sposób aby w chwili przesilenia zimowego promienie słoneczne dokładnie oświetlały znajdujący się we wnętrzu kamień. Ciekawymi budowlami są także Świątynia Trzech Okien oraz Główna Świątynia. Na szczyt Machu Picchu można dotrzeć stromym Szlakiem Inków lub nieco łatwiej – pociągiem.
Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.