Górska stolica Inków Cuzco jest świetną bazą wypadową do zwiedzania malowniczej Doliny Urubamba i słynnego opuszczonego miasta - Machu Picchu. Do położonych niedaleko Cuzco ruin fortecy Sacsayhuaman, w której znajduje się Tron Inków, można dotrzeć nawet pieszo. Innymi atrakcjami są Qenko – sanktuarium Matki Ziemi z amfiteatrem oraz czerwona twierdza Puca Pucara, która dawniej broniła wejścia do Świętej Doliny Inków. Na północ od Puca Pucara leżą dawne inkaskie łaźnie Tambo Machay. Warto także zobaczyć wielką fortecę Ollantaytambo, miejsce które pełniło zarówno funkcje sakralne jak i obronne.
Dolina Urubamba – Święta Dolina Inków, położona między Cuzco a słynnym Machu Picchu.
Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków, położone niezwykle malowniczo w Andach Peruwiańskich na wysokości 2090 –2400 m.n.p.m.
Ośrodki
Cuzco – Miasto będace „pępkiem świata” w czasach Imperium Inków, obecnie jest najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym – to idealna baza wypadowa do Machu Picchu. Będąc w mieście warto również zobaczyć główny plac miasta ze wspaniałą Katedrą.
Ayacucho – rejon miasta był ważnym węzłem komunikacyjnym już w czasach Inków, a samo miasto zostało założone 1540 roku przez Francisco Pizarro. To ważny ośrodek turystyczny z imponującą katedrą.
Geografia i przyroda
Słynne inkaskie miasto Cuzco położone jest na wysokości 3326 m.n.p.m. i otoczone szczytami Andów Peruwiańskich. W Dolinie Inków panuje stosunkowo łagodny klimat, a jej krajobraz jest typowo rolniczy, pełen tarasów uprawnych i dominujących nad nimi malowniczych, ośnieżonych szczytów.
Historia
Obszar ten obfituje w inkaskie miasta i zabytki. Nazwa stolicy regionu, Cuzco, w języku keczua, znaczy tyle co „pępek świata”. Rzeczywiście, w okresie dominacji Inków, miasto to uważane było za centrum Andów, a okres największej jego świetności przypada na wiek XV. Znajdują się w nim również zabytki późniejsze, pozostawione przez hiszpańskich konkwistadorów, jak choćby pierwsze chrześcijańskie kościoły.
Sport i rekreacja
Miłośnicy wędrówek, zabytków i pięknych widoków nie mogą przegapić zaplanowanego na ok. 3-5 dni Szlaku Inków. Trasa wiedzie pośród malowniczych szczytów i inkaskich miast, a jej ukoronowaniem jest słynne Machu Picchu.
W samych Andach Peruwiańskich jest utworzonych wiele różnorodnych szlaków, oferujących możliwość trekkingu czy wspinaczki.
Informacje praktyczne
Waluta – sol peruwiański.
Wizy –. Obywatele krajów europejskich nie potrzebują wizy jeśli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
Czas – GMT minus 5 godzin.
Język urzędowy – hiszpański.
Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
Elektryczność – 220/240 V.
Na północy kraju w Loreto, Ucayali i Amazonas istnieje ryzyko zarażenia malaria i dengą.
Planując wyprawę w wyższe partie gór należy pamiętać, że istnieje ryzyko choroby wysokościowej.
Tereny przy granicy z Ekwadorem i Kolumbią mogą być zamykane. Istnieje tam zagrożenie życia z powodu handlu narkotykami i obecności mafii i karteli.
Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.