Dżungla Amazońska - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Peru.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Dżungla Amazońska, Peru

Na wakacje: Dżungla Amazońska, Peru


Przewodnik turystyczny: Peru > Region Selva > Dżungla Amazońska
Zdjęcia Peru
Choć Peru kojarzy się głównie z andyjskimi masywami górskimi, inkaskimi ruinami oraz malowniczym wybrzeżem, należy jednak pamiętać, że większą część kraju pokrywa amazońska dżungla. Lasy tropikalne oraz charakterystyczna dla nich fauna i flora są niewątpliwą atrakcją dla turystów szukających przygód. W północnej części dżungli (nieco na południe od miasta Iquitos) znajduje się Rezerwat Przyrody Pacaya – Samiria, natomiast na południu (w okolicach Cuzco) położony jest Park Narodowy Manu. Z miasta Iquitos organizowane są spływy w dół rzeki Amazonki – zarówno krótsze jak i dłuższe (nawet do oddalonego od 1500 km brazylijskiego Manaus).

Klimat i pogoda w Peru

pogoda: Iquitos

23°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:overcast clouds%
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:27° 1 km/h
  • Wycieczki: Dżungla Amazońska, Peru


  • Przewodnik turystyczny: Peru > Region Selva > Dżungla Amazońska
  • Atrakcje


    • Żelazny Dom – w Iquitos został zaprojektowany w 1887 r. przez Gustava Eiffle’a. Dwupiętrowy Casa de Fierro przypłynął do Ameryki Południowej w częściach na statku pod brazylijską banderą.
    • Ex Hotel Palace – uznawany za jeden z najbardziej luksusowych budynków na terenach peruwiańskiej dżungli Amazońskiej. Ten trzypiętrowy budynek w Iquitoch charakteryzuje się pięknymi balustradami z kłutego żelaza z Hamburga, mozaikami z Sewilli oraz marmurami z Carrary.
    • Malecón Tarapaca – grobla utworzona podczas gorączki kauczuku. Rozciąga się stąd wspaniały widok na rzekę i port Belén.
    • Port Belén – na prawym brzegu Amazonki z domami na rzece. Warto wybrać się tu, by zobaczyć jak żyją, mieszkają i pracują ludzie.
    • Muzeum Amazońskie – mieści się w budynku z 1863 r. W swych zbiorach posiada rzeźby z włókna szklanego ludów i kultur zamieszkujących w różnych krajach dżunglę Amazońską.
  • Ośrodki


    • Iquitos – szóste co do wielości miasto w Peru, znajduje się w departamencie Loreto. Iquitos jest miastem popularnym wśród turystów, centrum kulturalnym oraz gastronomicznym.
    • Pucallpa – miejsce pełne wspaniałej przyrody idealnie nadaje się na przeżycie niezwykłych przygód. Na turystów czeka dzika przyroda peruwiańskich lasów amazońskich, różnorodność kulturowa, tajemnicze legendy, lokalne przysmaki. Nazwa miasteczka pochodzi z języka quechua i oznacza „czerwona ziemia” lub „kolorowa ziemia”.
  • Geografia i przyroda


  • Region ten rozciąga się na północnym-wschodzie kraju na terenach porośniętych dżunglą Amazońską. Znaczną część regionu tworzy departament Loreto, którego powierzchnia jest porównywalna do terytorium Niemiec. Znajduje się tu strefa lasów wysokich oraz równiny Amazońskiej. Roślinność determinuje rzeka Ucayali. Panuje tu ciepły, tropikalny klimat przez cały rok. Średnie roczne temperatury wynoszą 25-26˚C. W regionie Pucallpa uprawia się ryż, banany, kawę i kakao. Jest to teren bogaty w przeróżne drzewa, dzięki czemu Pucallpa znacznie wpływa na przemysł drzewny kraju. Pozyskuje się stąd m.in. kauczuk, cedr, mahoń. Iquitos położone jest nad odnogą Amazonki – niektóre domy budowane są na rzece. Te wilgotne lasy tropikalne odznaczają się niezwykle bogatą fauną i florą, najbardziej różnorodną na świecie. Teren pozostaje nadal jednym z najbardziej dzikich i niedostępnych obszarów na Ziemii - do dziś niesklasyfikowano wszystkich zamieszkujących tam gatunków zwierząt i roślin, ani nie odkryto wszystkich plemion, zamieszkujących puszczę. Wśród ziwerząt można tu spotkać małpy, boa, anakondy, pantery, jaszczurki, pekari, tapiry. Oprócz wielu cennych drzew rosną tu orchidee, wiktorie amazońskie, bromelie.
  • Historia


  • Tereny te były zamieszkane przez wiele różnych plemion i kultur. Wraz z przybyciem Hiszpanów pojawiły się także nieznane choroby, które zdziesiątkowały rdzennych mieszkańców. Na ziemie te przybywa wyprawa zorganizowana przez Pizarra z Francisco de Orellana na czele. Hiszpanom nie udało się podbić tego regionu równie szybko, jak Andów. Ludy skutecznie odpierały wszelkie najazdy. Jedynie jezuici i ich redukcje misyjne powstały na terenach departamentu Loreto.
    Rozwój tego regionu nastąpił wraz z gorączką kauczukową w 1883 r. W tym czasie powstało także miasto Pucallpa, gdy metyskie bogate rodziny założyły na tych ziemiach pierwsze fincas – majątki ziemskie. To właśnie ukształtowało historyczny i architektoniczny profil miasta. Iquitos zostaje stolicą departamentu w 1864 r. W XIX w. kwitnie handel z Brazylią. Wszystko to zmienia Iquitos - splendor i luksus zagościły w mieście – powstaje wiele nowych, zachwycających budowli. W 1938 r. zaczyna się wydobycie ropy, które trwa do dziś. Iquitos zawsze był najważniejszym portem rzecznym w Peru.
  • Sport i rekreacja


    • Region wraz ze swymi wodami jest wspaniałym miejscem dla wędkarzy.
    • Dzikie lasy są dobrym miejscem do obserwowania tropikalnej przyrody.
    • Świetnym pomysłem na spędzenie czasu będą konne wycieczki. Kraj słynie z rasy paso peruano.
    • Piesze, rowerowe, konne wycieczki to dobry sposób na odpoczynek i podziwianie krajobrazu.
    • Dobrym sposobem na pokonanie tego terenu jest 4x4.
    • Warto wybrać się także w rejs po Amazonce.
  • Informacje praktyczne


    • Waluta – sol peruwiański.
    • Wizy –. Obywatele krajów europejskich nie potrzebują wizy jeśli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
    • Czas – GMT minus 5 godzin.
    • Język urzędowy – hiszpański.
    • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
    • Elektryczność – 220/240 V.
    • Na północy kraju w Loreto, Ucayali i Amazonas istnieje ryzyko zarażenia malaria i dengą.
    • Planując wyprawę w wyższe partie gór należy pamiętać, że istnieje ryzyko choroby wysokościowej.
    • Tereny przy granicy z Ekwadorem i Kolumbią mogą być zamykane. Istnieje tam zagrożenie życia z powodu handlu narkotykami i obecności mafii i karteli.

Iquitos - prognoza pogody, Peru

-18000000
Aktualne warunki

Piątek
10 stycznia
Pochmurno
23°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:overcast clouds%
wilgotność:96%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:27° 1 km/h
wsch. słońca:05:51
zach. słońca:18:10
Sobota
11 stycznia
Pochmurno
min: 23°C    max: 33°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:33°  6 km/h
wsch. słońca:05:52
zach. słońca:18:11
Niedziela
12 stycznia
Pochmurno
min: 23°C    max: 32°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:357°  5 km/h
wsch. słońca:05:52
zach. słońca:18:11
Poniedziałek
13 stycznia
Pochmurno
min: 23°C    max: 33°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:314°  2 km/h
wsch. słońca:05:53
zach. słońca:18:11
Wtorek
14 stycznia
Pochmurno
min: 23°C    max: 34°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:17°  7 km/h
wsch. słońca:05:53
zach. słońca:18:12

Iquitos - klimat w Peru

Peru - kiedy na wakacje?
  • Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
  • Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
  • Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
  • Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
  • Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
22,22,22,22,22,22,21,22,22,22,22,22,31,30,30,30,30,29,29,30,31,31,31,31,26.5,26.0,26.0,26.0,26.0,25.5,25.0,26.0,26.5,26.5,26.5,26.5
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
275,255,308,306,270,207,165,169,193,232,247,254,87,87,87,88,88,89,89,86,86,85,85,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
191723212118151312141318

Peru wycieczki: oferty wczasów Region Selva

Zdjęcia - Peru

Peru zdjęcie 1Peru zdjęcie 2Peru zdjęcie 3
Peru zdjęcie 4Peru zdjęcie 5Peru zdjęcie 6
Peru zdjęcie 7Peru zdjęcie 8Peru zdjęcie 9
Peru zdjęcie 10
Peru - więcej zdjęć

Hotele Dżungla Amazońska

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Miłośnicy sportów zimowych chętnie korzystają z oferty Free Ski, dzięki której do wykupionej wycieczki, dołączony mamy darmowy karnet na zjazdy. Najbardziej popularnymi, pod tym względem krajami są Austria, Włochy czy Francja, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na doskonale wyposażone ośrodki narciarskie. Równie atrakcyjna jest Szwajcaria, posiadająca świetnie rozbudowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych. Planując wyjazd na narty, warto dokonać rezerwacji dużo wcześniej, ponieważ otrzymamy wtedy skipass w cenie.
 
Egzotyczne plaże w cenach Last Minute - wakacje w Tajlandii >>
Luksusowy urlop w Emiratach Arabskich - zobacz hotele z All Inclusive >>
Morze Cudów i Cuda Nad Rzeka -  wycieczki objazdowe do Izraela >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne